Czym jest — wysoka jakość aplikacji
Od pewnego czasu tworzę własną aplikację Meetendly. Głównym celem jest uproszczenie procesu sprzedaży i umawiania spotkań. Jednak nie o samej aplikacji będzie ten wpis. Będzie on efektem ubocznym procesu tworzenia Meetendly, którym chciałbym się z Tobą podzielić. Rozpoczynając prace nad aplikacją głównie skupiałem się na części technicznej, nic w tym dziwnego biorąc pod uwagę, że jestem programistą. Z biegiem czasu dotarło do mnie, że architektura, technologia nie są najważniejszymi aspektami w początkowej fazie tworzenia nowego projektu.
Disclaimer!
Nie chcę, żebyś źle mnie zrozumiał. Architektura oraz technologia odgrywają bardzo ważną, a nawet kluczową rolę. Jednak tworząc coś nowego musisz na chwilę bardziej skupić się na innych aspektach. Jednocześnie nadal starasz się robić część technologiczną jak najlepiej. Technologia czy architektura nie powinna jednak blokować twojego procesu twórczego. Im wcześniej zaakceptujesz fakt, że po 3 miesiącach wszystko może pójść do kosza tym lepiej dla ciebie 😉
Na czym się skupić
Po kilku miesiącach rozmów z użytkownikami Meetendly dotarło do mnie jedno:
Użytkownika nie interesuje technologia, ale prostota rozwiązania!
Prostota — słowo kluczowe, które totalnie zmienia podejście do myślenia o aplikacji. Użytkownicy są dzisiaj atakowani różnymi rozwiązaniami z każdej strony. Jaki czynnik jest kluczowy w procesie decyzyjnym?
Cena?
Tak odpowiedziałbym kiedyś, ale dzisiaj wydaje mi się, że częściej użytkownik jest w stanie zapłacić 10–15% więcej za rozwiązanie, które pozwoli mu zaoszczędzić X czasu żmudnej pracy. Upraszczając życie użytkownikowi możesz wyróżnić Twój produkt nawet wśród aplikacji będących na rynku od kilku/kilkunastu lat.
Wróćmy do jakości
Jako programiści jakość rozumiemy w dość standardowy sposób. Wyznacznikiem jakości jest dla nas wydajny kod, który posiada testy i powoduje, że działanie naszej aplikacji jest stabilne. Jeśli tak postrzegasz jakość oprogramowania — BRAWO DLA CIEBIE! W kwestii technicznej nie ma innej drogi. Jednak tworząc własną aplikacje musisz wyjść z roli programisty i wczuć się w rolę użytkownika.
Jeśli twoja aplikacja działa stabilnie, ale przeprowadzenie procesu biznesowego składa się z dziesięciu formularzy między którymi musisz się przełączać, a po przełączeniu tracisz zmiany z poprzedniego formularza, to przyznasz chyba, że użytkownik może odczuć frustracje 😉 Nie wiesz o czym mówię? Proponuję pobawić się z formularzem Krajowej Informacji Skarbowej w szczególności w wariancie z załącznikami 🙃
KISS
Podczas tworzenia aplikacji bardzo cenne jest trzymanie się reguły KISS (Keep it simple stupid). Reguła ta została opracowana w latach 60. XX wieku przez amerykańskich inżynierów wojskowych. W skrócie zasada ta mówi, żeby rozwiązanie było tak proste, aby każdy był w stanie z niego skorzystać. Każdy niezależnie na swoje kwalifikacje czy zdolności.
Jak sprawdzić, czy twoje rozwiązanie jest dostatecznie proste?
- Pierwszym testem może być nagranie tutoriala w formie video dla twoich użytkowników. Uwierz mi, że na wiele rzeczy spojrzysz wówczas z dystansu 😂 a może nawet niektóre z rzeczy wydadzą ci się bez sensu lub zbyt skomplikowane do wytłumaczenia.
- Po drugie zainwestuj w dobrego UI/UX designera. Formularz rejestracji użytkownika można stworzyć na wiele sposobów, ale nie oznacza to że każdy z nich będzie dobry. Zobacz kilka przykładów tutaj.
- Po trzecie rozmawiaj z użytkownikami. To jest w zasadzie kluczowa i podstawowa rada. Nikt nie powie ci lepiej czy twoja aplikacja spełnia swoje zadanie jak użytkownicy, dla których ją tworzysz.
Dyskusja
Dziękuję za twoją uwagę. Mam nadzieję, że ten wpis dał ci chociaż trochę wartości. Jeśli tak jest to zostaw proszę swój feedback, ponieważ bez twojej opinii moje treści nie mają szansy wchodzić na wyższy poziom. Feedback możesz zostawić:
👉 na instagramie
👉 na youtube
Jeśli chcesz napisać jakiś hejt, to przygotowałem kilka propozycji poniżej:
A co ty się tam znasz
Idź pan z taką mądrością
Robotą się zajmij, a nie treści tworzysz